
Renske rent halve marathon voor Stichting Kiem
Renske (24) rent op 12 oktober de halve marathon van Eindhoven om geld op te halen voor Stichting Kiem. We spraken haar over haar eigen ervaring met een eetstoornis, waarom ze het zo belangrijk vindt zich in te zetten om het taboe rondom eetstoornissen te doorbreken en waarom ze gekozen heeft te lopen voor Stichting Kiem.
Stille strijd
Renske worstelde al sinds haar 18e in stilte met een eetstoornis. Nadat ze een half jaar in het buitenland verbleef, merkte ze bij thuiskomst dat ze verstoorde eetgewoonten had ontwikkeld. “Ik dacht dat het niet zo erg was en dat ik het wel onder controle had,” vertelt ze. Vijf jaar lang sprak ze met niemand over haar problemen met eten. “Tot ik tijdens een vakantie ziek werd en het snel bergafwaarts ging. Ik besefte dat ík niet meer de controle had; de eetstoornis had die over mij.”
Ze besluit haar ouders in te lichten en samen naar hulp te zoeken. “Dat vond ik zó spannend. Ik was bang dat mijn ouders teleurgesteld zouden zijn.” Die angst blijkt ongegrond: haar ouders reageren begripvol en helpen haar bij het vinden van passende therapie. “De verbinding met mijn ouders herstelde juist. Door het gesprek aan te gaan en eerlijk te zijn, werd onze band beter.”
Bespreekbaar maken
Dat gesprek openen, is één van de redenen dat Renske nu een halve marathon gaat rennen voor Stichting Kiem. Want hoewel het taboe op eetstoornissen jarenlang zwaar op haar schouders drukte, merkte ze dat het bespreekbaar maken van haar problemen juist nieuwe openingen bood. “Dat is denk ik het grootste probleem, dat ik dacht dat mensen zouden denken: dit vind ik te moeilijk of ‘eet gewoon’. Dat ze me niet meer als Renske zouden zien, maar als het meisje met de eetstoornis. Maar eigenlijk heb ik alleen maar heel erg veel steun ontvangen van iedereen om me heen. Ik denk dat als een eetstoornis makkelijker bespreekbaar zou zijn, ik eerder aan de bel had getrokken. Dat ik er misschien minder lang, minder diep in verstrikt was geraakt. Ik voelde echt een grote drempel om erover te delen. Ik heb het zelf stap voor stap gedeeld; mijn ouders hebben ook aan anderen verteld wat er speelde. Het uitspreken blijft lastig voor mij, maar de angst voor afwijzing bleek vooral in mijn hoofd te zitten. Met deze halve marathon kan ik én het gesprek openen én Stichting Kiem steunen.”
Waarom heb je gekozen om voor Stichting Kiem te gaan lopen?
“Omdat Stichting Kiem zich inzet voor meer bewustwording en helpt dat gesprek te openen, precies de dingen waar ik moeite mee heb gehad. Als meer mensen signalen herkennen en erover durven praten, helpt dat mensen met een eetstoornis én vrienden, familie en ouders. Met extra middelen kan Stichting Kiem meer betekenen, dat vind ik belangrijk.”
Renske supporten en doneren aan Stichting Kiem? Dat kan via Renske’s pagina: https://www.doneeractie.nl/maak-eetstoornissen-bespreekbaar/-106288